12 příznaků, že pijeme příliš málo vody během dne! Dodržujete pitný režim?

Zdá se, že na světě není nic víc osvěžujícího než velká sklenice studené vody. Čistá voda je často mnohem příjemnější než šálek kávy nebo láhev sody. 

Navzdory tomu mnoho z nás nepije každý den dostatek vody a připravuje své tělo o životně důležité zdroje. Pokud u sebe zaznamenáte jeden z následujících příznaků,  doporučujeme, abyste situaci okamžitě napravili.

1. Cítíte sucho v ústech

Toto je docela zřejmý příznak – na rozdíl od jeho důsledků. Samozřejmě, kdykoli narazíte na tento lepkavý, nepříjemný pocit, přitáhne vás nějaká tekutina. Sladké nápoje však poskytují pouze dočasné řešení velkého problému. Pitná voda maže sliznice v ústech a krku a udržuje vlhkost po dlouhou dobu.

2. Máte suchou pokožku

Vaše pokožka je největším orgánem v těle a potřebuje také hydrataci. Suchá kůže je jedním z prvních příznaků úplné dehydratace, která může vést k vážnějším problémům. Nedostatek vody znamená nedostatek potu, díky němuž tělo není schopné odplavovat nečistoty a přebytečný tuk vytvářený během dne. Nejjednodušší způsob, jak tomu zabránit, je pít více vody.

3. Jste příliš žízniví

To není totéž jako sucho v ústech. Každý, kdo alespoň jednou měl kocovinu, ví, jaké to je, když se probudíte a nemůžete se pořádně napít. Alkohol úplně dehydratuje vaše tělo a váš mozek trvale vysílá signály SOS. Poslouchejte své tělo – tělo ví, co potřebuje.

4. Cítíte suché oči

Suché, podlité oči jsou známkou nedostatečného pití vody (zkuste si znovu vzpomenout na poslední kocovinu). Bez správného množství vody vám slzné kanály vyschnou. To může způsobit velké poškození očí, zvláště pokud neustále nosíte kontaktní čočky.

5. Máte bolesti kloubů

Naše klouby a chrupavkové disky tvoří 80% vody. Tím je zajištěno, že se naše kosti nebudou každým krokem brousit proti sobě a naše klouby budou schopné odolat následkům náhlých pohybů – běhu, skákání nebo nepříjemných pádů.

6. Vaše svalová hmota klesá

Vaše svaly jsou také většinou voda. Proto čím méně vody v těle, tím méně svalové hmoty. Pití vody před, během a po cvičení je důležité nejen pro udržení pohodlí, ale také pro snížení pravděpodobnosti zánětu a bolesti spojené s cvičením.

7. Budeš nemocný déle

Voda pomáhá neustále odstraňovat toxiny z těla. Vaše orgány fungují jako jediný mechanismus k odfiltrování odpadních produktů, ale bez vody mechanismus nemůže správně fungovat. Nakonec v dehydratovaném těle začnou orgány „vytahovat“ vodu, například z krve, což vede k novému souboru problémů.

8. Cítíte se unavení a ospalí

Když si tělo začne „vypůjčovat“ vodu z krve, vede dehydratace k nedostatku kyslíku, který lze přenášet do všech orgánů. Nedostatek kyslíku přímo vede k ospalosti a únavě. To znamená, že každý den se začnete unavovat rychleji a rychleji – a z dlouhodobého hlediska vám káva nepomůže.

9. Cítíte hlad

Dehydratované tělo může začít vysílat signály hladu. To se děje během dne a v noci se najednou probudíte a budete mít neodolatelnou chuť na ledničku. Jíst jídlo však umožňuje, aby vaše tělo fungovalo, zatímco voda jej čistí a dodává vašim orgánům „palivo“ potřebné pro všechny ostatní procesy.

10. Máte zažívací potíže

Už jsme hovořili o tom, jak důležité je zvlhčovat ústní sliznici. To platí také pro celý trávicí systém. Bez správné hydratace se množství a hustota hlenu v žaludku snižuje, což žaludeční kyselině škodí vašim vnitřním orgánům. To obvykle vede k tomu, čemu říkáme pálení žáhy a poruchy trávení.

11. Známky předčasného stárnutí

Množství vody, které naše tělo dokáže pojmout, s věkem klesá. Jak stárneme, musíme vědomě zvyšovat příjem vody. I když jsou známky předčasného stárnutí zjevnější zevně, poškození způsobené dehydratací vnitřních orgánů bude nakonec pociťováno po dlouhou dobu. Abyste snížili rizika s tím spojená, musíte po celý život dodržovat svůj pitný režim.

12. Přečetli jste si článek až do tohoto bodu

Je pravděpodobné, že pokud jste si přečetli do konce článku, myslíte si: „Hmm, nemyslím si, že piju dost vody.“ Vkradla se taková myšlenka? Začněte hned se sklenicí vody! Je lepší pít více, než potřebujete. Obecné doporučení cca 2-3 litry. 

zdroj: adme.ru