25 nejzdravějších potravin pro každého nad 40 let

Ty dny, kdy jste mohli jíst, co chcete, ať už to byla nejzdravější nebo nejhorší jídla, a přesto vypadat jako supermodelka, jsou pryč. Jakmile dosáhnete 40 let, musíte se zaměřit na správnou výživu, protože se mění vaše nutriční potřeby.

To však neznamená, že už nemůžete jíst dobré jídlo. Ve skutečnosti budete stále schopni jíst mnoho potravin, které jste jedli v minulosti, s trochou vedení a několika vylepšeními. 

1 – CELOZRNNÉ

Celá zrna jsou skvělým zdrojem vlákniny, kterou muži i ženy potřebují. Jsou také skvělým zdrojem vitamínů B. Další dvě výhody spočívají v tom, že pomáhají snižovat srdeční choroby a obezitu.

2 – ZELENÝ ČAJ

Zelený čaj převládá ve východním léčitelství a je známý svými přínosy pro zdraví. Snižuje krevní tlak, cholesterol a bojuje proti kardiovaskulárním chorobám. Rovněž souvisí se snížením rizika rakoviny žaludku a prostaty.

3 – MLÉKO

Mléko je opravdu dobré pro vaše tělo, jak říkal slogan. Je plný vápníku. Jak stárnete, vaše tělo potřebuje veškerý vápník, který může dostat, aby bojovalo s chorobami kostí, které se začínají objevovat ve stáří.

4 – ZELENÁ ZELENINA

Zelené listy jsou jednou z nejzdravějších potravin, které můžete jíst. Poskytnou vám více než 30 procent vitaminu A, který denně potřebujete, a to pouze v jedné misce zelené zeleniny. Pomůže vám zachovat zdravou pokožku a dobrý zrak.

5 – LILEK

Lilek obsahuje antokyany, které vám poskytnou mnoho kognitivních výhod. Mohou vám pomoci zvýšit paměť a zároveň bojovat proti zánětu. Tato skutečnost znamená, že je úžasný pro lidi, kteří mohou mít problémy s artritidou.

6 – Třešně

Třešně jsou skvělým zdrojem antioxidantů, když se konzumují čerstvé (ne jako třešňový koláč). Pomáhají stabilizovat inzulín, bojovat proti cukrovce 2. typu a jsou jednou z nejzdravějších potravin v kategorii ovoce.

7 – BOBULOVITÉ OVOCE

Bobule jsou lahodné, šťavnaté a sladké a mají také skvělé zdravotní výhody. Je známo, že pomáhají snižovat mentální úpadek, který vede k chorobám, jako je demence. Mohou také udržet vaši mysl bystrou a pomáhat při hubnutí.

8 – FAZOLE

Fazole jsou skvělým zdrojem bílkovin i vlákniny. Mají také spoustu antioxidantů a pomáhají kontrolovat vaši chuť k jídlu, takže se nebudete přejídat. Navíc s tolika odrůdami máte z čeho vybírat.

9 – VEJCE

Vejce jsou jednou z nejpřínosnějších potravin, které můžete jíst. Pomáhají stabilizovat hladinu glukózy a pomáhají při regulaci hmotnosti. Pomáhají vám také udržovat viscerální tuk a poskytují ochranu před spoustou nemocí.

10 – ZDRAVÉ OLEJE A TUKY

Ve vaší stravě by měly mít místo zdravé oleje a tuky, jako je olivový olej nebo makadamiový olej. Nejen, že zvýší chuť vašeho jídla, ale také vám pomohou snadněji vstřebávat vitamíny. Oleje by měly tvořit přibližně 20 – 30% vaší stravy.

11 – SPIRULINA

Toto není typické jídlo. Ve skutečnosti je to modrozelená řasa. Je nabitá antioxidanty, včetně vitaminu B1, a má nízký obsah tuku a kalorií. Poskytuje významné posílení imunitního systému.

12 – SARDINY

Sardinky jsou skvělým zdrojem omega-3 tuků. Tyto tuky vám poskytnou neuvěřitelné množství zdravotních výhod. To zahrnuje lepší zdraví očí, snížené příznaky deprese a úzkosti a dokonce i zlepšení kognitivních funkcí. Je to jedna z nejzdravějších potravin s vysokým obsahem omega-3.

13 – ZAHRADNÍ BYLINY

Bylinky nejen ochutí vaše jídlo, ale také vám pomohou snížit užívání soli. Po 40 letech se příliš mnoho soli stává velmi nebezpečné pro vaše kardiovaskulární zdraví. Všechno, co ve vašem životě sníží příjem sodíku, je skvělý nápad.

14 – KURKUMA

Kurkuma je indické koření se značnými protizánětlivými vlastnostmi. Je vynikající pro zmírnění otoků, zmírnění bolestí kloubů a zmírnění bolesti z artritidy. Je také známo, že pomáhá snižovat špatný cholesterol.

15 – TMAVÁ ČOKOLÁDA

Tmavá čokoláda je profesionál ve snižování špatného cholesterolu. Obsahuje také flavonoidy, které snižují krevní tlak. Pokud se konzumuje s mírou, je tmavá čokoláda vynikající volbou pro lidi nad 40 let.

16 – GUAVA

Guava je fenomenálním zdrojem vitamínu C. Pomáhá posílit váš imunitní systém, což může být po 40 super.

17 – BROKOLICE

Tady je další vláknité jídlo. Brokolice je vynikající, protože pomáhá snižovat vaši chuť k jídlu a udrží vás delší dobu syté. Dělá to tak, že stabilizuje hladinu cukru v krvi a pomáhá zpomalit trávení. Pomáhá také vyrovnat určité chemikálie, vitamíny a minerály ve vašem těle.

18 – OŘECHY

Vlašské ořechy jsou jedním z nejlepších zdrojů antioxidantů. Mají protizánětlivé vlastnosti, takže pomáhají bojovat proti kardiovaskulárním chorobám i bolestem. Jsou zdrojem „dobrého tuku“, který ve své stravě potřebujete.

19 – DIVOKÝ LOSOS

Divoký losos je plný omega-3 mastných kyselin, je úžasný pro snížení špatného cholesterolu a zvýšení dobrého cholesterolu. Snižuje také krevní tlak a snižuje riziko srdečních onemocnění až o 36 procent.

20 – OVESNÉ VLOČKY

Ovesné vločky jsou skvělé pro boj s rozšiřujícím se pasem, protože jsou plné vlákniny, které vás udrží po celý den plné. Pomáhá také snižovat špatný cholesterol a jsou skvělé, pokud jej mísíte s jinými potravinami na seznamu, jako jsou vlašské ořechy.

21 – Mrkev

Oranžová zelenina, jako je mrkev, je mistrem v boji proti zánětu. Jsou skvělé proti nemocem, jako je artritida nebo jiné bolesti kloubů. Navíc jsou plné vitamínu A, který vám pomůže udržet vaši pokožku vypadat dobře, jak stárnete.

22 – ŘEPA

Řepa je skvělým zdrojem dusičnanů. Tato živina pomáhá udržovat vaše cévy průchodné, což v zásadě pomáhá odvrátit srdeční choroby, mrtvice a další. Má také zdravou porci draslíku.

23 – KAPUSTA

Jakákoli listová zelená zelenina je prospěšná, ale kapusta je jednou z nejzdravějších potravin, protože je plná vitamínu C, který může pomoci posílit váš imunitní systém. Má také slušné množství folátu, takže je vhodný zejména pro ženy.

24 – KVĚTÁK

Toto poslední jídlo je další s velkorysou dávkou vlákniny. Má také dva enzymy, glukosinolát a isothiokyanáty, o nichž se uvádí, že pomáhají snižovat riziko rakoviny. Je to skvělá volba.

25 – CITRUSOVÉ OVOCE

Citrusové plody dodávají tělu silné dávky antioxidačního vitaminu C. Jejich zahrnutí do vaší stravy pomáhá bojovat proti volným radikálům, které útočí na vaše tělo, mohou snížit váš imunitní systém a způsobit specifické druhy rakoviny.

Doporučené z citrusových plodů, které můžete zařadit do svého jídelníčku, jsou následující:

Pomeranče

Limetky

Citrony

Grapefruit

Mandarinky

Pokud neradi jíte ovoce, zvažte přinejmenším přidání citrusové šťávy do láhve s vodou.

s mírou.

zdroj: powerofpositivity.com