7 nápojů, které zlepší vaše výsledky a hlavně celkovou energii!

O důležitosti udržování hydratace během trénink, již všichni víme. Sportovní nápoje nasycené kaloriemi a sodou však nejsou určeny ke konzumaci mimo tréninkový proces.

V tomto článku bych vám chtěl představit nápoje, jejichž užívání po celý den vám pomůže rychleji se zotavit a zlepšit vaše výsledky.

  1. Káva

Některé studie naznačují, že pití tohoto „černého zlata“ může pomoci předcházet infarktu, některým rakovinám, Parkinsonově chorobě, Alzheimerově chorobě a cukrovce. Vědci se domnívají, že tajemství kávy spočívá v interakci mezi silnými antioxidanty a kofeinem v kávových zrnech. Kromě toho řada studií, včetně zprávy z roku 2008 v Úředním věstníku vědy a lékařství ve sportu, dospěla k závěru, že pití kofeinu před nebo během cvičení vám pomůže cvičit déle a zvládnout vyšší zátěž.

Kofein je stimulátor centrálního nervového systému, takže dává běžci pocit menší námahy během tréninku. Káva však také dráždí žaludek a zvyšuje srdeční rytmus, proto nejprve experimentujte s malými porcemi, než si půjdete zaběhat, abyste se ujistili, že nedochází k negativním účinkům. Kromě toho se vyhněte přidávání přísad, jako je cukr a smetana, které jsou škodlivé pro běžný život.

  1. Yerba Mate

Pokud se vám káva nezamlouvá, ale potřebujete trochu ráno povzbudit, zkuste tento národní argentinský nápoj. Získaný z listů jihoamerického keře, mate obsahuje tři životodárné stimulanty – kofein, teobromin (složku „štěstí“ v čokoládě) a theofylin – bez vedlejších účinků kávy. Každý šálek vařeného matečného čaje obsahuje přibližně 85 miligramů kofeinu, kde káva obsahuje 135 mg v šálku. Mate tea se také aktivně používá ke snižování cholesterolu, snižování hmotnosti a zvyšování zdravých antioxidantů v lidském imunitním systému, což pomáhá obnovit svalovou hmotu po cvičení. Pokud je uvařený čaj příliš hořký nebo vám nechutná, přidejte do něj citronovou nebo limetkovou šťávu.

  1. Kefír

Jeden z nejoblíbenějších produktů kyseliny mléčné v našich obchodech, který je bohatý na probiotické kultury. Kromě příznivého účinku na trávicí systém pomáhá kefír obnovovat svaly, obohacuje metabolismus o vitamín B12, vápník a vitamín D. Kromě toho britský časopis sportovního lékařství dospěl k závěru, že užívání kefíru u běžců na velké vzdálenosti snižuje riziko respiračních onemocnění.

  1. Kokosová voda

Lehký a osvěžující nápoj, který obsahuje mnohem méně cukru než džusy a dvakrát tolik draslíku než banány. Draslík, na druhé straně, je důležitý elektrolyt, který opouští tělo potem a močí a potřebuje doplnění, zejména po aktivním sportu. Navíc v kokosové vodě nebyly nalezeny žádné nasycené tuky.

  1. Třešňová šťáva

Známí britští vědci zjistili, že běžci, kteří pili půl litru třešňové šťávy 5 dní před a 2 dny po londýnském maratonu, dokázali snížit počet zánětů a zranění svalů.

  1. Peruánské kakao

Podle některých zpráv tento nápoj účinněji pomáhá zotavit se po tréninku než sportovní nápoje obohacené cukrem. Peruánské kakao je přírodní regenerační nápoj, protože uhlohydráty pomáhají obnovovat energii a bílkoviny pomáhají unaveným svalům.

  1. Konopné mléko

Poměrně exotický nápoj v našich zemích, který však osloví vegany nebo ty, kteří nesnášejí laktózu. Kromě toho, že mléko je bohaté na bílkoviny a uhlohydráty, obsahuje neuvěřitelně zdravé omega-tuky a železo, které v kravském mléce nenajdete. Přítomnost železa je zvláště užitečná pro ženy, protože ženy jsou náchylnější k nedostatku tohoto prvku kvůli pravidelné ztrátě krve a jeho nízká hladina silně ovlivňuje vytrvalost.

Ať už si vyberete jakýkoli nápoj, samotná skutečnost, že sportujete, naznačuje, že jste na správné cestě.

zdroj: lifehacker.ru