8 důvodů, proč si denně dopřávat studenou sprchu!

I když většina lidí by si nepomyslela na studenou sprchu, když ráno vstanou z postele, můžete získat mnoho zdravotních výhod otočením kohoutku doprava místo doleva. Studené sprchy pomáhají posílit vaše celkové duševní a fyzické zdraví posílení vaší vůle a reakce nervového systému.

Když se budete pravidelně sprchovat studenou vodou, zaznamenáte dramatické změny v imunitním, lymfatickém, oběhovém a trávicím systému vašeho těla.

  1. ZVYŠUJE OBĚH V LYMPATICKÉM SYSTÉMU

Lymfatický systém se skládá z cév, které jsou po celém těle a pomáhají eliminovat odpad, bakterie a mikroby z buněk. Jelikož lymfatický systém pomáhá tělu očistit se, může tento delikátní systém narušit přetížení toxiny. Mnoho lidí v dnešním světě nemá dostatek pohybu, ale lymfatická tekutina vyžaduje pohyb, aby očistila toxiny. Většinou sedavý životní styl umožňuje hromadění toxinů, protože tekutina zůstává v těle, což může vést k několika nemocem.

Zatímco krev prochází tělem nepřetržitě srdcem, lymfatický systém nemá pumpu, takže pro správnou funkci vyžaduje tělesný pohyb. Jak tedy studené sprchy pomáhají lymfatickému systému? Studená voda pomáhá stahovat lymfatické cévy, díky nimž lymfatický systém pumpuje lymfatické tekutiny do celého těla. Na druhé straně bude odpad eliminován. Studené sprchy také posilují imunitní systém, protože bílé krvinky pomáhají ničit toxiny v lymfatické tekutině.

  1. ZLEPŠUJE KARDIOVASKULÁRNÍ OBĚH

Věděli jste, že studené sprchy mohou pomoci zlepšit oběh? Zatímco většina lidí připisuje cvičení a stravě lepší cirkulaci, ponoření do studené vody může mít stejný účinek. Špatný kardiovaskulární oběh způsobuje zpomalení a zhoustnutí krve, což může zatěžovat srdce. Může to snadno vést k infarktu nebo mrtvici. Zrychlením oběhu však může krev lépe proudit po celém těle a přispět k urychlení metabolismu.

Když se ponoříte do studené vody, krev okamžitě spěchá do životně důležitých orgánů, aby byly chráněny před extrémní změnou teploty. Poté musí vaše srdce pumpovat krev do vašich cév a do životně důležitých orgánů, aby jim dodávalo živiny a kyslík. Pokud se pravidelně sprchujete studenými sprchami, uvidíte výrazný rozdíl ve vašem oběhu.

Když pokožku vystavíte studené vodě, začnou se stahovat krevní cévy na povrchu pokožky. To vysvětluje, proč krev proudí do životně důležitých orgánů. Jedna studie zjistila, že studená sprcha po cvičení může zlepšit hydrataci ochlazením těla.

Takže se nejen zlepší váš krevní oběh, ale studené sprchy mohou pomoci také s hydratací těla.

  1. MENŠÍ SVALOVÝ ZÁPAL

Každý zná ten bolestivý pocit ve svalech po intenzivním tréninku. Někteří lidé si ulevují zahříváním polštářků nebo masážemi horkým olejem, ale studené sprchy mohou také pomoci zmírnit zánět. Kdykoli cvičíte, zejména jako začátečník, musí se svaly pokaždé trochu roztrhnout, když na ně kladete odpor, aby byly silnější. Tento proces vysvětluje intenzivní bolest, kterou lidé po náročném tréninku pociťují.

Studené sprchy však pomáhají stahovat krevní cévy, což snižuje otoky a záněty. Mnoho profesionálních sportovců se po cvičení koupe v ledové vodě právě z tohoto důvodu – pomáhá snižovat teplotu v těle a zmírňovat bolesti. Kdokoli však může těžit ze studených sprch po cvičení nebo domácích pracích. Pokud máte chronický zánět, vyzkoušejte studenou sprchu jako přírodní lék. Možná nebudete potřebovat protizánětlivé pilulky ani nic jiného!

  1. STUDENÉ SPRCHY TĚ UDĚLAJÍ ŠTASTNĚJŠÍM

Zatímco užívání studených sprch nemusí trvale vyléčit depresi, určitě může dočasně pomoci s příznaky. Výzkumná studie z roku 2007 zjistila, že studené sprchy, spolu s tradičními léky, jako jsou farmaceutické pilulky a terapie, mohou pomoci zvednout náladu a zmírnit další příznaky deprese.

Studené sprchy pomáhají při depresích, protože studená voda spouští neurotransmitery zlepšující náladu, které mohou zvýšit hladinu štěstí. Další případová studie ukázala, že po čtyřech měsících plavání ve studené vodě v zimě se subjekty cítily živější a aktivnější.

Další prospěšné změny životního stylu na pomoc při depresi:

Změna stravy. Jíst plnohodnotnou rostlinnou stravu může pomoci vyrovnat mozkové chemikálie, které způsobují příznaky deprese.

Dostatek spánku. Nedostatek spánku může snadno způsobit podrážděné nálady a depresivní příznaky. Ujistěte se, že máte každou noc alespoň 7-8 hodin spánku.

Pít dostatek vody. Mnoho lidí trpí chronickou dehydratací, což znamená, že v mozku chybí dostatek kyslíku, což může vést ke špatným náladám. Snažte se vypít alespoň litr vody denně.

I když máte k dispozici jen 15 nebo 30 minut denně, zkuste se projít po okolí nebo si rychle zaběhat. Cvičení pomáhá uvolňovat endorfiny, které zvyšují vaši náladu.

Procvičujte hluboké dýchání, jógu nebo meditaci. Mnoho lidí dýchá příliš povrchně a rychle, což zvyšuje úzkost a stres. Nezapomeňte část svých ráno věnovat péči o sebe hlubokým dýcháním nebo jinou relaxační technikou. Díky tomu budete po celý den klidní, soustředění a blažení!

  1. POMÁHÁ S HUBNUTÍM

Protože studená voda pomáhá stimulovat průtok krve, může zrychlit váš metabolismus, což nevyhnutelně pomůže při hubnutí. Když je vám zima, vaše tělo musí pracovat mnohem tvrději, aby se samo zahřálo. Studené sprchy navíc pomáhají stimulovat určitý typ tuku v těle, který urychluje hubnutí.

Vědci odhalili, že studená sprcha stimuluje hnědý tuk, který se aktivuje při teplotách pod bodem mrazu. Hnědý tuk pomáhá eliminovat nebezpečný bílý tuk, který se hromadí kolem orgánů a pasu. Studené sprchy mohou snadno doplnit zdravý životní styl a podpořit snahu o hubnutí.

  1. ZVYŠUJE ZDRAVÍ VLASŮ A POKOŽKY

Pokud máte chronicky suché vlasy nebo pokožku, mohou vám studené sprchy pomoci, aby vypadaly znovu živě a zdravě. Studená voda zmenšuje velikost vašich pórů a napíná pokožku a navíc snižuje množství mastnoty, které pokožka produkuje při vysokých teplotách. Horké sprchy dráždí pokožku a vysuší ji, což způsobí, že pokožka ztratí vlhkost. Studená voda pomáhá stimulovat vlasové folikuly, což zvyšuje živost a délku.

  1. ZRYCHLÍ OCHLAZENÍ TĚLA

Pokud jste právě cvičili v tělocvičně nebo jste trávili čas prací na zahradě, pocit osvěžující sprchy na vaší pokožce bude úžasný. Lékaři doporučují ponořit tělo do studené vody, pokud trpíte přehřátím nebo úplavem, protože to okamžitě snižuje tělesnou teplotu.

  1. BOLEST A OTOK

Pokud jste si někdy podvrtli kotník nebo zlomili kost, víte, jak moc může ledový obklad pomoci s bolestí a otoky. Lékaři doporučují zvedat nohy a ledovat postiženou oblast po celá desetiletí, protože tak dobře působí při zmírňování bolesti.

Studené sprchy fungují při léčení úrazů stejným způsobem, i když jako doplněk se stále doporučuje led. Led a nízké teploty pomáhají stahovat krevní cévy, což snižuje zánět, který způsobuje bolest a otok. Studené sprchy mohou také znecitlivět nervová zakončení odpovědná za přenos signálu bolesti do mozku.

ZÁVĚREČNÁ MYŠLENKA O ZDRAVOTNÍCH VÝHODÁCH STUDENÝCH SPRCH

Studené sprchy nemusí získat velký ohlas, ale mají tolik výhod, jakmile překonáte počáteční nepohodlí a šok na těle. Pomáhají bojovat proti depresi, snižují bolest a otoky, zvyšují kardiovaskulární a lymfatický oběh a snižují zánět svalů. Studené sprchy navíc mohou pomoci při hubnutí, učinit pokožku a vlasy zdravějšími, zrychlit reakci těla na ochlazení a

I když začnete pouze s rychlou 3 minutovou studenou sprchou, okamžitě pocítíte výhody a postupně získáte větší duševní výdrž, abyste vydrželi delší expozici. Pokud jste nikdy nezkoušeli studené sprchy a máte záněty, deprese nebo matné vlasy nebo pokožku, možná jste našli lék se studenými sprchami. Nemluvě o tom, že studené sprchy vám pomohou ušetřit peníze na účtu za vodu, protože ohřívač vody nebude muset běžet tak dlouho!

zdroj: powerofpositivity.com