8 zdraví prospěšných benefitů olivového oleje!

Olivový olej vyrobený z plodů olivovníku je nabitý protizánětlivými látkami, antioxidanty a spoustou dalších výživných látek zdravých pro srdce. Je to základní jídlo ve středomořské stravě díky zdravým tukům, které obsahuje.

Studie ve skutečnosti ukázaly, že extra panenský olivový olej má nejhojnější zdravotní přínosy rostlinných tuků. Mezi výhody olivového oleje patří schopnost snižovat zánět, podporovat zdraví mozku, bojovat s depresemi a dokonce poskytovat ochranu před rakovinou.

1) Chrání zdraví srdce

Mezi výhody olivového oleje patří schopnost chránit srdce před nemocemi jako potravinou, která bojuje proti zánětu. Za prvé, extra panenský olivový olej může pomoci posílit imunitní systém snížením úrovně zánětu. Snižováním zánětu však sloučeniny v extra panenském olivovém oleji (EVOO) bojují s hypertenzí a snižují riziko kardiovaskulárních problémů.

2) Pomáhá bojovat proti rakovině

Olivový olej prospívá tělu jako vysoce antioxidační potravina. Ve skutečnosti obsahuje EVOO silné sloučeniny, jako jsou polyfenoly, které byly studovány pro své protirakovinné vlastnosti. Výzkum například naznačuje, že extra panenský olivový olej může být prospěšným doplňkem stravy pro prevenci rakoviny, zejména rakoviny prsu.

3) Pomáhá při hubnutí

Mezi výhody olivového oleje patří schopnost pomoci při hubnutí a prevenci obezity. Zatímco zdravé tuky pomáhají kontrolovat hladinu cukru v krvi a snižovat chuť k jídlu, kvalitní olivový olej s vysokým obsahem polyfenolů podporuje metabolické zdraví. Středomořská strava se také snadno dodržuje. Jedna studie zkoumala dopad na přírůstek hmotnosti a zjistila, že tato strava s vysokým obsahem olivového oleje významně zpomaluje přírůstek hmotnosti související s věkem.

4) Podporuje zdraví mozku

Kvalitní olivový olej překvapivě podporuje také zdraví mozku. Víte, zdravé tuky, jako je extra panenský olivový olej, mohou pomoci regulovat náladu a umožnit jasné myšlení. Mozek je tvořen převážně mastnými kyselinami, stejně jako buněčné membrány. Snížením zánětu a oxidačního stresu navíc olivový olej pomáhá chránit mozek před kognitivními chorobami souvisejícími s věkem.

5) Bojuje proti poruchám nálady a depresi

Mezi výhody olivového oleje patří schopnost bojovat s poruchami nálady a depresemi. Zdravé tuky, jako je extra panenský olivový olej, mají protizánětlivé a hormonálně vyvážené vlastnosti. Studie například ukázaly souvislost mezi zdravými tuky a sníženým rizikem deprese a zkoumá se olivový olej, aby se zabránilo opakované depresi. Olivový olej může také pomoci v boji proti nespavosti a zajistit lepší noční spánek, jak prokázala studie na zvířatech.

6) Skvělé pro posílení zdraví pokožky

Díky antioxidantům, které obsahuje, patří mezi výhody olivového oleje zlepšení zdraví pokožky. Antioxidanty chrání pokožku před poškozením způsobeným volnými radikály, poškozením UV zářením a záněty způsobenými potravinovými alergiemi. Olivový olej také obsahuje zdravou dávku vitaminu E, který může pomoci hydratovat pokožku, bojovat proti infekcím a urychlit hojení ran. Funguje jako přírodní lék na akné a také jako přírodní léčba ekzému.

7) Může pomoci předcházet nebo léčit cukrovku

Mezi výhody olivového oleje patří schopnost pomáhat předcházet nebo léčit cukrovku. Za prvé, mastné kyseliny v olivovém oleji zlepšují citlivost na inzulín a snižují riziko cukrovky 2. typu. Ale také zdravé tuky přirozeně pomáhají stabilizovat hladinu cukru v krvi. Když je hladina cukru v krvi nižší, tělo nemusí používat inzulín. Tato vlastnost mastných kyselin může pomoci bojovat a dokonce zvrátit cukrovku.

8) Pomáhá vyrovnávat hormony

Mezi výhody olivového oleje patří schopnost vyrovnávat hladinu hormonů. Zdravé tuky, jako je olivový olej, regulují nadledviny, štítnou žlázu a hypofýzu. Olivový olej také dodává tělu vitamín E, který může pomoci regulovat produkci estrogenu a snížit příznaky PMS. Vyrovnávací hormony také hrají rozhodující roli ve zdraví kostí po menopauze.

zdroj: davidwolfe.com