7 pozitivních účinků zázvoru pro vaše zdraví a zlepšení imunity!

V poslední době se kořen zázvoru stal v naší stravě docela běžným. Nejčastěji je zázvor zmiňován v léčivých receptech ajurvédské medicíny, takže Indie je považována za jeho domovinu.

Ve článku se dozvíte 7 hlavních benefitů téhle superlátky. Doporučujeme do svého jídelníčku zázvor zařadit.

1) Zlepšuje trávení a podporuje asimilaci živin v organismu

Vědecké výzkumy potvrdily, že zázvor obsahuje enzymy, které pracují synergicky na podpoře zdravého trávení a usnadňují průchod stravy žaludkem a střevy. Zázvor pomáhá obnovit trávicí rovnováhu v případě vředů, parazitů či nauzei (nevolnosti). Díky enzymatické aktivitě může zvyšit biologickou dostupnost léků a živin.

2) Zázvor pomáhá proti kinetózám, mořské nemoci i dalším nevolnostem.

Těhotné ženy, pacienti při chemoterapii i lidé při pocitu lehké žaludeční nevolnosti mohou vyzkoušet úlevu pomocí terapeutické dávky zázvoru (minimálně jedna čtvrtina čajové lžičky).

3) Schopnost tlumit záněty a posilovat imunitu

Zázvor pomáhá předcházet chronickým zánětům, které se často vyskytují při vysilujících onemocněních včetně rakoviny. Mnoho studií včetně studie publikované v roce 2011 v British Journal of Nutritional prokázalo, že extract z celého zázvoru efektivně bohuje s rakovinnými buňkami, které tzv. “páchají sebevraždu“. V knize “Vaření potravin, které bojují s rakovinou“ Richard Beliveau a Denis Gingras vysvětlují, jak zázvor svým silným protizánětlivým účinkem vytváří v organismu prostředí, které zněmožňuje růst a rozšiřování rakovinných buněk.

4) Schopnost tlumit bolest

Zázvor pomáhá zejména při chronických onemocněních jako je revmatoidní artritida, ischias a fibromyalgia. Zázvor je též účinný při zmírňování příležitostných bolestí hlavy, bolestí svalů a při nachlazení. Zázvor přirozeně a bez vedlejších účinků brání produkci bolestvyvolávajících prostaglandinů.

5) Podpora kardiovaskulárních systém

Zázvor brzdí produkci zánětlivých mediátorů leukotrienů a prostaglandinů – to pomáhá optimálnímu cévnímu průtoku. Též je prevencí shlukování krevních destiček a stimuluje uvolňování adrenalinu, což pomáhá posilovat srdce.

6) Je silný antioxidant

Díky obsahu antioxidačních látek pomáhá předcházet a léčit mnohá onemocnění. Též brání formování a dokonce eliminuje amyloidové plaky v mozku, které jsou spojovány se vznikem Alzheimerovy choroby a dalších degenerativních onemocnění mozku.

7) Účinná pomoc při astmatu

Zázvor přirozeně obsahuje několik rozličných sloučenin, které pomáhají ulevit při astmatických potížích. Např. alfa-pinen uvolňuje hlen v dýchacích cestách.

zdroj: sovkusom.ru