7 úžasných vlastností zázvoru a jak ho pravidelně konzumovat

Zázvor je kořenem hodně používající v tradiční čínské a indické medicíny. Díky terapeutickým vlastnostem zázvor pomáhá předcházet a léčit řadu zdravotních stavů.

Kořen lze použít jak čerstvý, tak v prášku a stačí malá dávka, abyste si užívali jeho vlastnosti. Doporučuje se konzumovat asi 2 gramy zázvoru denně, což odpovídá asi čajové lžičce.

1) Zlepšíte svoji imunitu

Zázvor obsahuje seskviterpeny, chemické sloučeniny, které bojují proti rhinovirům (jedné z hlavních příčin nachlazení). Pití zázvorového čaje pomáhá snižovat přetížení a další příznaky chřipky. Zázvor navíc obsahuje antioxidanty, které stimulují imunitní systém.

2) Zmírňuje bolesti kloubů

Zázvor může být užitečný při zmírnění bolesti kloubů a zánětu v případě artritidy. Tato výhoda je způsobena gingeroly, silnými protizánětlivými sloučeninami, které inhibují tvorbu zánětlivých cytokinů.

3) Zmírňuje bolest svalů 

Zázvorový čaj užívaný před fyzickou aktivitou pomáhá podporovat svalovou relaxaci a bolesti svalů.

4) Snižuje nadýmání

Zázvor je známý svou schopností neutralizovat nevolnost, ale jeho výhody jdou ještě dále. Zázvor má karminační vlastnosti, které pomáhají eliminovat přebytečný plyn v zažívacím traktu, hlavní příčině nadýmání.

5) Zmírňuje menstruační bolesti

Nedávná studie ukázala, že zázvor je při úlevě od menstruační bolesti stejně účinný jako ibuprofen.

6) Zmírňuje bolesti hlavy a migrény

Zázvor inhibuje syntézu prostaglandinů, zabraňuje otokům cév a reguluje tlak.

7) Zlepšuje vaši paměť

Zázvor může zabránit nebo oddálit nástup Alzheimerovy choroby. Toto neurodegenerativní onemocnění je spojeno s přítomností amyloidních proteinů v mozku. Nedávná studie ukázala, že zázvor může chránit mozkové buňky před tvorbou těchto plaků.

zdroj: rimedio-naturale.it