Ženy potřebují více spánku, protože více používají svůj mozek

Podle nedávné studie vyžadují ženy více spánku než muži. Vědci tvrdí, že je to proto, že nespavost má ve srovnání s muži více negativních duševních a fyzických důsledků než ženy. 

Výzkum také zdůraznil, že nedostatečný odpočinek u žen zvyšuje pravděpodobnost vzniku srdečních chorob, deprese a dalších psychologických problémů.

Kdo tolik potřebuje?

Mnoho biologických faktorů přispívá k tomuto rozdílu mezi ženami a muži. Někteří odborníci se však domnívají, že hlavním důvodem není to, kolik energie utratíte za používání mentálních schopností. Ženy prostě používají svůj mozek více než muži.

Jednou z hlavních funkcí spánku je regenerace a relaxace mozku. Během hlubokého spánku je mozková kůra – zodpovědná za myšlenky, paměť, jazykové dovednosti – uvolněna z břemene vnímání a přepne se do regeneračního režimu. Čím více používáme mozek během dne, tím více času potřebujeme k regeneraci, což znamená, že potřebujeme více spánku. Ženy mají tendenci dělat více úkolů najednou a jsou pružnější , takže ve skutečnosti používají mozek více než muži.

Z toho vyplývá, že pokud muži také více používají svůj mozek během dne, budou také potřebovat několik hodin spánku navíc. Muž, který plní složité úkoly, má složitou práci, dělá důležitá rozhodnutí, může vyžadovat více spánku než průměrný muž – i když pravděpodobně stále není tolik jako průměrná žena.

Věda o spánku

Roste řada výzkumů o důsledcích nedostatečného spánku . Jedna studie například zjistila souvislost mezi nedostatečným spánkem a zrychleným stárnutím pokožky. Jiné studie spojily špatný spánek se srdečními chorobami, krevními sraženinami, mozkovou mrtvicí a zvýšeným rizikem psychiatrických problémů.

Průměrný dospělý potřebuje spánek 7-9 hodin. 80% populace zaostává. Pokud chcete spát více a lépe, možná budete chtít zjistit, jak toho můžeme dosáhnout, abychom mohli zůstat zdraví po psychické i fyzické stránce.

zdroj: ketkes.com